Uwaga

W związku ze zniesieniem przez Radę Ministrów zakazu przemieszczania się po terytorium kraju, oraz zakazu przebywania na terenach zieleni Okręg PZW Nowym Sączu informuje, że od 20 kwietnia br. na wodach Okręgu
ponownie można wędkować bez jakichkolwiek wątpliwości interpretacyjnych i bez niebezpieczeństwa narażenia się na sankcje karne lub administracyjne, pod warunkiem przestrzegania następujących ograniczeń:

– podczas przebywania na terenach ogólnodostępnych (z wyjątkiem lasów),w tym podczas wędkowania na łowiskach Okręgu, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa (a więc należy łowić w maseczce, lub przy użyciu chusty, buffa itp),

– należy zachować odstęp od innych osób min. 2m (także na parkingach, ścieżkach, drogach, którymi docieramy na łowisko).

Nieprzestrzeganie powyższych zasad podlega karze grzywny (np. mandat) lub pieniężnej karze administracyjnej 5-30 tyś zł. Osoby, które w trakcie kontroli wędkarskiej nie będą zakrywać twarzy, narażając zdrowie Strażników, muszą liczyć się z powiadomieniem o tym fakcie odpowiednich organów państwowych

Komunikat -ZG PZW

Departament Rybołówstwa uprzejmie informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 658 z późn. zm.) zakaz przemieszczania się osób przebywających na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje do 19 kwietnia 2020 r.

Zgodnie z zapowiedziami Prezesa Rady Ministrów tego konkretnego zakazu Rząd nie zamierza przedłużać, co oznacza, że z dniem 20 kwietnia 2020 r. obostrzenia w tym względzie nie będą obowiązywały, tym samym wędkarze będą mieli możliwość prowadzenia połowów amatorskich zarówno na łowiskach stawowych, jak i w obwodach rybackich (gł. jezorach, rzekach i zbiornikach zaporowych).

Pamiętać jednak trzeba o pozostałych środkach bezpieczeństwa, które zostały wprowadzone i będą obowiązywać w przestrzeni publicznej, takich jak zasłanianie nosa i ust (np. maseczkami), czy zachowanie dystansu od innych osób (min. 2 m). Należy również pamiętać o obowiązujących przepisach ochronnych i innych uwarunkowaniach wynikających z ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2019 r., poz. 2168 j.t.) i jej przepisów wykonawczych. Należy między innymi mieć na uwadze, że amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu (kartę wędkarską lub kartę łowiectwa podwodnego), a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa – posiadająca ponadto jego zezwolenie.

Wydział do spraw Prawno-Legislacyjnych
Departament Rybołówstwa